Albánia kedvencei – 1.rész

Albánia számos érdekességet tartogat a lakóautós közösség számára. Az utóbbi időben egyre népszerűbb desztináció az utazók körében. A történelmi emlékek és a csodás tengerpartok miatt ez nem is olyan meglepő.

Az Albánia kedvencei sorozat első részében elhoztunk nektek 5 úti célt és 5 érdekességet az országról. 

Tirana 

Albánia fővárosa az építészeti stílusok kavalkádja, Tirana igazán jól tükrözi történelmének meghatározó korszakait. 

Az ország egyik kulturális központjaként számos múzeum kapott itt helyet. Legfontosabb a Nemzeti Történeti Múzeum és a Nemzeti Régészeti Múzeum, amelyek Albánia történelmét mutatják be. 

Legfőbb látnivalói az Et’hem Bey-mecset, az Óratorony, a Kapllan pasa türbe, valamint a Szkander bég lovas szobor.

Berat 

Az ezerablakos város Albánia egyik legősibb települése. Az illírek által már korábban is lakott, erődített települést Makedónia királya alapította i.e. 314-ben, Antipatreia néven. Napjainkban nagyjából 40.000 ember lakja, az Albánia közepétől kicsit délre fekvő kisvárost. 

A várhegy oldalában, a Mangalem nevű Osum-parti városrészben jellegzetes fehér lakóházak láthatók, valamint itt található az Agglegények mecsetje is. Az Osum másik partján, a festői Gorcia városrészben áll a Szent Szpiridon-székesegyház.

Berat városára remek kilátás nyílik a környező várról, melyet a 13. században építettek. A várban található a Mária mennybemenetele székesegyház, melynek padlója alatt két 6. illetve 9. századi kódexet is találtak. Szintén a várban helyezkedik el a Blakhernai Szűz Mária-templom és a Szentháromság templom is. 

Berat, Albánia egyik legszebb és leghíresebb városa, mely méltán lett a világörökség része. 

Durrës

Az Adriai-tenger parti síkján fekszik, szemben Olaszország két kikötővárosával, Brindisivel és Barival. Ez az ország második legnépesebb városa. Nyáron nagy élet van itt, strandjai és Tirana közelsége miatt kifejezetten népszerű nyaralóhely. Legnagyobb látványossága az i.e. 2. századi római kori amfiteátrum, amelyet a 20. században fedeztek fel teljesen véletlenül. 

Theth Nemzeti Park

A 2630 hektáron elterülő nemzeti park az Albán-Alpok keleti és nyugati vonulatai között húzódó Shala-völgyben található. A Theth Nemzeti Park az albániai hegyi turizmus és természetjárás egyik legkedveltebb célpontja. Barlangok, vízesések, gyertyános-tölgyesek és gleccsertavak adják a park természeti értékét. A lenyűgöző látvány mellett remek sportlehetőségek is várják az ide látogatókat. 

Shkodra

Albánia északi részén található az ország egyik legősibb városa, amelyet a Skadar-tó és több, 1500 méter magas hegy vesz körül. A város legfőbb nevezetessége az illír időkre datálható, de mai alakjában a középkori Rozafa vára. 

Hosszú történelmi múlttal rendelkezik a vár és több különböző korszak építészeti jellemzőit is magán viseli. Nevét egy néphiedelem ihlette, miszerint egy nőt, Rozafát, élve beépítették a vár falába, hogy megerősítsék az erődítményt. 

Érdemes megnézni a várhegy aljában elhelyezkedő 18. századi bazárt és az Ólom-mecsetet is. A belvárosi részen helyezkedik el az ország legnagyobb katolikus temploma, a Szent István-székesegyház.  

Albánia egy kiváló adottságokkal rendelkező mediterrán ország, ami ugyanúgy vonzza a tengerparti nyaralókat, mint a tradicionális konyha iránt érdeklődő ínyenceket és történelemkedvelőket. Az albániai látogatást tervezőknek összegyűjtöttünk 5 érdekességet erről a különleges országról.

  1. Az igen azt jelenti, hogy nem és a nem azt jelenti, hogy igen: Amikor egy albán egyetért veled, megrázza a fejét, amikor pedig nem értenek egyet veled, bólintanak. 
  2. Tirana Európa egyetlen fővárosa a Vatikán mellett, ahol nincs McDonald’s: Albánia fővárosa eleven és fiatalos hangulatot áraszt élénk színekben pompázó épületeivel. Azonban, ha valaki amerikai stílusú hamburgert szeretne enni, fel kell keresnie a Kolonat nevű gyorséttermi láncot, ami gyanúsan hasonló logóval hirdeti magát, mint a McDonald’s. 

3. Az albánok úgy vélik, hogy egy házra helyezett madárijesztő vagy mackó figura, elhárítja a szomszédok irigységét: A madárijesztőt vagy a mackót egy rúdra szokták szögelni vagy felakasztják egy kötélre. Egyes albánok úgy tartják, hogy ezek a talizmánok nem csak a szomszédok irigységét űzik el, de még szerencsét is hoznak a házban élő családnak. 

4. Albánia legmagasabb pontja a Golem Korab: A 2764 méter magas hegycsúcs közvetlenül Észak-Macedónia határán fekszik, ami mindkét országban a legmagasabb földrajzi pontot jelenti. 

5. Albánia szerte a helyiek nagyon szeretnek sétálni: A xhiro néven ismert, hivatalos, hagyományos esti séta alkalmából minden lakó kimegy a házból, hogy találkozzon másokkal. A házak esténként kiürülnek, a helybéliek pedig a legkülönfélébb helyeken sétálva beszélgetnek késő estig.

Válassz egy tökéletes társat utazásodhoz. Kérj ajánlatot lakóutóinkra! Menj és légy szabad!

Források: kép1, kép2, kép3, kép4, kép5, kép6, kép7, kép8